About Us

Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Gelişen teknoloji, hayatın tüm alanlarında kolaylık sağlamak adına birçok farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi de, artık neredeyse her evde bulunan arabalara yönelik plaka tanıma sistemleridir. Dijital görüntülerle birlikte, yazılım tabanlı olarak plaka tanıma sistemleri oluşturulmuştur. Araç takiplerinin düzenli olarak takip edilmesi için, plaka tanıma sistemleri kullanılmaktadır. Plakaların manuel şekilde okunması büyük bir zaman kaybı yaratacak iken, plaka tanıma sistemleri sayesinde bu süre büyük bir oranda kısalmaktadır. Araçlar ve modelleri arasında herhangi bir şekilde farklılık gözetmeden tanıma işlemini gerçekleştirecek olan sistem, aynı zamanda birçok farklı alanda kullanılarak sürücülerin zaman kayıplarını en aza indirmeyi amaçlar.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Plaka tanıma sistemlerinin teknolojisi incelendiğinde, aslında basit bir mekanizması olduğu anlaşılır. Kamera sayesinde otomobile ait görüntünün alınmasının ardından, aracın plaka bölgesi özel olarak ayırt edilmektedir. Plaka bilgisinin olduğu kesilen görüntü, bu sayede yazılım üzerine işlenmektedir. İşleme esnasında, fotoğrafta bulunan harf ve rakamlar yazı dizisine dönüştürülmektedir. Plaka tanıma sisteminde gerçekleştirilen bu yazı dizisi oluşturma işleminin ardından, veri tabanı eşleştirme evresine geçmektedir. Eşleştirilen araç bilgileri sayesinde, plaka tanıma sistemi içeriğin tanınmasını sağlayacaktır. Güvenlik alanında, giriş çıkış yerlerinde, araç hizmetlerinin alındığı mekanlarda, benzin istasyonlarında ve daha birçok efektif hizmet esnasında kullanılan plaka tanıma sistemleri, zaman açısından çok büyük bir avantaj sağlayan sisteme sahiptir.

Plaka Tanıma Sistemleri Nerelerde Kullanılmaya Uygundur?

Plaka tanıma sistemlerinin kullanım alanlarında çok geniş bir liste vardır. Bunların başında ise trafik kontrolleri gelmektedir. Trafik kontrolleri esnasında kullanılan plaka tanıma sistemleri, veri tabanında bulunan sorunların en kısa sürede sistemde görünmesine katkı sağlayacaktır. Böylece trafik polisleri, durdurdukları veya kayda aldıkları araçlarla ilgili problemlere en kısa sürede ulaşabileceklerdir. Güvenlik anlamında herhangi bir sorunun yaşanmaması için toplu giriş ve çıkış yapılan yerlerde plaka tanıma sistemi kullanılır. Çünkü ortaya çıkabilecek bir güvenlik zafiyetinde, anında tespit çok önemli bir hal almaktadır. Üniversiteler ve otoparklarda da, sıklıkla plaka tanıma sistemleri kullanılmaktadır.

 

Bu makale de ilginizi çekebilir: PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

E-Bültene kayıt olarak hiçbir teklifi ve kampanyayı kaçırmayın.

 
 
© Copyright 2018 kamerasistemleri, Tüm hakları saklıdır.